Umělá slinivka

Třiatřicetiletý Eran Atlas na výzkumu umělé slinivky v Izraeli pracuje šest let s týmem dalších čtyř odborníků. Umělá slinivka má za sebou testy v nemocnicích, následovat budou testy v domácím prostředí. I čeští pacienti s diabetem znají a někteří mají i k dispozici inzulinovou pumpu a senzor, který měří hladinu cukru v krvi. To jsou aktuální technologie fungující na poloautomatické bázi, dokáží dávkovat pacientovi základní dávku inzulinu, ale pacient se musí neustále sledovat, zda si nemusí inzulin ještě doplňovat.

Umělá slinivka se bude rozhodovat absolutně samostatně, člověk už se nebude muset měřit a připíchávat si inzulin. V testovací verzi se zatím jedná o krabičku o velikosti zhruba pět krát pět centimetrů, ze které vede kanyla, na jejímž konci je mini jehlička připíchnutá do břišního špeku, do něhož proudí inzulin. V krabičce je nejen inzulinová a pumpa a senzor měřící hladinu cukru v krvi, ale i mozek obou přístrojů. Právě na něm Eran Atlas pracuje. Jedná se o minipočítač, díky kterému bude dávkování automatické. Tým Erana Atlase vymyslel algoritmus neboli naprogramoval přesný postup, kterým se dávkování inzulínu zajišťuje.

  • Kdy se diabetici dočkají umělé slinivky? Neumím odpovědět, kdy bude umělá slinivka na trhu, protože to je otázka schválení regulačními orgány z hlediska bezpečnosti. Tyto orgány totiž zatím nevědí, jaké požadavky by na takový mechanismus měly klást. Pokud se jedná o fázi vývojovou, pevně věříme, že bude dokončena a završena v průběhu příštího roku.
  • Zatím jste systém testovali v noci na spících dětech. Proč?  Kvůli tomu, že rodiče spí a děti spí. Takže je velice obtížné kontrolovat hladiny cukru v krvi. V noci totiž hrozí největší nebezpečí. Dalším krokem bude používat přístroj v denním režimu. Ale v průběhu dne mohou pacienti hladiny cukru sami kontrolovat. My jsme prováděli testování jak na dětech, adolescentech, tak na dospělých. Umělá slinivka bude k dispozici pro pacienty s diabetem 1. typu, diabetes 2. typu je jiná záležitost, výzkum v této oblasti zatím zvažujeme.  
  • Jak bude umělá slinivka vypadat? Doposud jsme veškeré testování prováděli v plně kontrolovaném prostředí, to znamená v nemocnicích. Teď se přesouváme do prostředí nekontrolovaného, tedy přímo do domácností. Během této fáze vznikla celá řada nároků, které jsme si sami neuvědomovali. Do hry totiž vstupují tři momenty - glukosenzor, inzulinová pumpa a kontrolní algoritmus. Je proto nutné si klást otázku, jak by měl finální produkt vypadat. Kde bude zabudován algoritmus, jak bude vypadat uživatelské rozhraní, aby to bylo pro pacienty schůdné.  
  • Kolik bude umělá slinivka stát? Cílem je, aby umělá slinivka byla pro pacienty dostupná. Jinak by naše veškeré snažení přišlo vniveč. 
  • Kolik lidí trpí cukrovkou?   Na světě žije zhruba 300 milionů lidí s diabetem, z toho deset procent s diabetem prvního typu. To znamená, že máme 30 milionů pacientů.
  • Umělá slinivka - VIDEO

Místo pro vaši reklamu

postavy2